انتخاب روغن موتور مناسب خودرو شما

تعویض روغن موتور خودرو یکی از مهم ترین اقداماتی است که هر راننده در سرویس های دوره ای خودرو می بایست انجام دهد. شاید خیلی از ما، زمانی که برای تعویض روغن خودرو به مغازه های تعویض روغن مراجعه می کنیم، به جای توجه به روغن موتوری که واقعاً مورد نیاز موتور خودروی ماست، بیشتر تحت تاثیر قیمت ،توضیحات و تبلیغ فروشنده، برند و یا در بهترین حالت، کارکرد اسمی روغن موتورها قرار میگیریم. این در حالی است که با دانستن اطلاعات ضروری روغن موتور خودرو می توان خرید بهتر و مطمئن تری داشت.

مفهوم عدد های درج شده روی روغن چیست؟

شاید بتوان گفت اصلی ترین مشخصه برای انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو، توجه به شاخص ویسکوزیته یا همان گرانروی (لزجت) است که امروزه در قالب استانداردی با عنوان SAE و به صورت xxW-yy نوشته می شود  xx و yy عدد هستند به جای  xx، مضرب ۵ از عدد صفر تا ۲۰ قرار دارد و به جای yy هم مضرب ۱۰ از عدد ۲۰ تا ۶۰.

به طور کلی عدد صفر در این استاندارد نشان دهنده کمترین میزان ویسکوزیته یا گرانروی و نمایانگر روغنی است که به راحتی به حالت جاری شدن می رسد ، در عوض با حرکت به سمت عدد ۶۰ میزان ویسکوزیته افزایش می یابد و SAE 60 نشانگر روغنی با ویسکوزیته بسیار بالا است که سخت جاری می شود. استفاده از حرف W در این استاندارد نیز برای نشان دادن حداقل میزان ویسکوزیته در فصل سرما است که از کلمه Winter می آید. عدد قبل از W نشان دهنده ویسکوزیته روغن موتور در سرماست و عدد بعدی ویسکوزیته یا همان گرانروی روغن را در دمای کارکرد موتور خودرو نشان می دهد.

به عنوان مثال در روغن موتوری با مشخصه ۱۰W-40 عدد ۱۰ بیانگر حداقل گرانروی روغن موتور در فصل سرد سال است و عدد ۴۰ میزان حداکثر گرانروی آن در فصول گرم و در دمای موتور است. اگر این محصول را با روغن موتور دیگری با مشخصه ۲۰W-50 مقایسه کنیم، روغن موتور دوم به دلیل برخورداری از عدد گرانروی ۵۰ در فصل گرما گرانروی بیشتری دارد و نسبت به روغن ۱۰W-40 سفت تر است. بنابراین روغن موتور ۲۰W-50 برای مناطق گرمسیری مناسب است زیرا روغن بیش از حد شل نخواهد شد. شل شدن بیش از حد روغن، مانعی برای کارکرد درست روغن کاری در موتور خودرو به شمار می رود.

از سوی دیگر روغن موتور ۱۰W-40 در فصول سرد گرانروی برابر ۱۰ خواهد داشت؛ درحالی که این میزان برای روغن موتور دوم ۲۰ است و نشان می دهد روغن ۲۰W-50 در سرما بیش از همتای خود سفت می شود. سفت شدن بیشتر به معنای آن است که تا زمانی که موتور گرم شده و روغن در آن جریان یابد، احتمالاً موتور با اصطکاک بیشتری کار خواهد کرد و این به موتور خودرو به مرور آسیب وارد می کند. ازاین رو روغن دوم برای مناطقی که زمستان های بسیار سردی ندارند مناسب تر است و در محیط هایی با سرمای شدید بهتر است از روغن موتور۱۰W-40 استفاده کرد.

منبع 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *